GIOTTI VICTORIA SAVINI DUE

ECHIPE UCI CONTINENTALE – ROMÂNIA

Despre GIOTTI VICTORIA SAVINI DUE

Prima echipă continentală româno-italiană de performanță în ciclism înființată în 2018 are în componență atât cicliști români cât și rutieri provenind din Italia, Ungaria și Columbia.

Emil Dima a primit tricoul roșu pentru cel mai bun sportiv român în clasamentul general Turului Ciclist al Sibiului 2022.

La 2 minute în spatele câștigătorului Giovanni Aleotti (Bora Hansgrohe), campionul național al României Emil Dima a terminat al 22-lea (21 în clasamentul general), dar a fost cel mai bun dintre toți compatrioții săi la startul acestei ediții.

În cadrul Turului Ciclist al Sibiului a îmbrăcat tricoul roșu care îl deosebește pe liderul acestui clasament special printre sportivii născuți în România.

Nicolas Dalla Valle a fost pe locul 2 la clasamentul pe puncte, în spatele liderului Filippo Fiorelli. Rutierul din Vicenza (26 de puncte) și sicilianul din Bardiani CSF Faizanè (29) au fost despărțiți de trei puncte în clasament.